Zostańmy w kontakcie
Lofty Kościuszko
ul. Metalowców 13/108
Chorzów 41-500
kontakt@kaizenads.pl
+48 881228124

Jak zabezpieczyć swoje konto na Instagramie?

Problemy z logowaniem, podejrzane powiadomienia, wiadomości, podszywanie się i kradzież konta, a także kupowanie lajków przez konkurencje – jak się przed tym chronić? O tym w dzisiejszym artykule.

Instagram to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych sieci społecznościowych na świecie. Nikogo już nie dziwi fakt, że to także skuteczny i dochodowy kanał marketingowy nie tylko dla blogerów i celebrytów, ale przede wszystkim dla firm.

Kradzież konta firmowego czy inne problemy związane z jego zablokowaniem, to dla właściciela niemały kłopot i niekiedy przykre konsekwencje.

Na początku chciałabym zwrócić uwagę na to, że większość kont skradziona zostaje przez zwyczajne lenistwo użytkowników. Mamy szereg sposobów na zabezpieczenie konta, jednak wciąż wielu z nas z nich nie korzysta. Weryfikacje i innego typu etapy zajmują przecież sporo czasu… w rzeczywistości jest to kilka minut, dzięki którym będziemy mogli spać spokojnie. Tradycyjnie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Poniżej przedstawię Wam kilka sposobów – Jak chronić swój profil na Instagramie?

 

1. Wystrzegaj się klikania w linki w mailach czy też wiadomościach na Instagramowym DM.

Od tych ostatnich aż roi się w ostatnim czasie na IG, wysyłane są zaproszenie do różnych grup, prośby o ocenę zdjęcia itp. pod żadnym pozorem nie klikaj w nic.

Oszustwo przez maila – phishing. Hakerzy poprzez odpowiednio przygotowanego maila podszywającego się pod Instagram, często zawierającego informacje o próbie kradzieży konta, próbują nakłonić użytkownika do zalogowania się lub zresetowania hasła. Wówczas następuje przekierowanie na fałszywą stronę, gdzie hakerzy bez trudu otrzymują nasze dane dostępowe.

Sprawdzajcie strony, ich adresy czy są one wiarygodne, byś mógł udostępnić na nich swoje dane – to się nie tyczy wyłącznie Instagrama.

 

2. Unikaj nieautoryzowanych aplikacji

Ułatwiają one dostęp hakerom do Twojego konta, umożliwiają przejęcie większości rzeczy znajdujących się na Twoim telefonie, komputerze.

Instaluj aplikacje ze sprawdzonych źródeł.

 

3. Uważaj na aplikacje i narzędzia pomagające w rozwoju profilu

Aabsolutnie zapomnij o tzw. “aplikacjach do lajków”, często wymagają one podania danych do logowania na Twoje konto. Instagram wyłapuje i blokuje konta, które udostępniają dane takim aplikacjom.

 

4. Używaj różnych haseł.

Częstym błędem jest posiadanie tego samego hasła do kilku kont.

 

5. Ustaw silne hasło.

Najlepiej składające się z różnego typu zestawień liczb, liter, znaków specjalnych. Warto też zadbać o regularną zmianę hasła.

 

6. Nie przekazuj nikomu swoich danych.

 

7. Skorzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Poniżej szybka ściąga jak je włączyć.

 

 

8. Twórz kopie zapasowe i aktualizuj informacje kontaktowe.

O tym jak to zrobić kopię zapasową na Instagramie możesz przeczytać tutaj  

 

9. Zapomnij o nienaturalnym ruchu i aktywności na koncie

Pprzestrzegaj się tzw. kupowania obserwujących

 

Takie praktyki mają na celu obniżenie wiarygodności konta, nadszarpnięcie wizerunku firmy nie tylko na Instagramie, ale także w oczach fanów i kontrahentów, którzy mogą odebrać takie działania jako nieuczciwe.

 

Na Instagramie istnieją konkretne limity i ograniczenia, które mają na celu wyeliminowanie takich podejrzanych praktyk. Gdy polubienia pochodzą z kont, które nie wykazują większej aktywności, nie mają zdjęć profilowych itp., wzrost zostanie uznany za nieautentyczny.

 

Co nam grozi?

Sprawa jest rozpatrywana indywidualnie – może to być blokada konta od kilku godzin do 2 dni, w gorszych przypadkach będzie to shadowban, który powoduje ograniczenie widoczności naszych treści dla innych użytkowników. Trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Jeśli mamy pewność, że padliśmy ofiarą zakupu fałszywych aktywności, ustawmy na pewien czas swoje konto jako prywatne. Warto również poinformować swoich obserwujących o zaistniałej sytuacji – na pewno docenią taką szczerość.

Jak zgłosić kradzież konta bezpośrednio na Instagramie?

Jeśli nie możesz się zalogować, w pierwszej kolejności spróbuj zalogować się przez inne urządzenie lub przeglądarkę i sprawdź, czy możesz zresetować hasło.

Jeśli mimo wielu prób logowania z różnych urządzeń, próby zresetowania hasła dalej nie możesz uzyskać dostępu do swojego konta, należy zgłosić problem tutaj

Postaraj się odszukać swoje skradzione konto (np. po nazwie), zrób screeny, które będą dowodem w spawie i postępuj zgodnie z dalszymi instrukcjami od Instagrama.

 

Mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Was przestrogą, a nie mądrością po szkodzie.

 

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat Instagrama – zapraszam Cię do indywidualnych konsultacji.
Brzmi fajnie? 
Napisz na klaudia@kaizenads.pl 

Prowadzisz działania na Instagramie?

Chętnie przeanalizujemy Twoje kampanie.

Podzielimy się z Tobą naszym wieloletnim doświadczeniem.

Możesz nawiązać z nami stałą współpracę lub wykupić godziny Instagramowego wsparcia.

Zobacz, co jest dla Ciebie lepszym rozwiązaniem.

 

Napisz: kontakt@kaizenads.pl

Zadzwoń: +48 881 228 124

Autor

Author avatar
Klaudia Białas
Creative Influencer Manager

Komentarz specjalisty

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *