Zostańmy w kontakcie
Lofty Kościuszko
ul. Metalowców 13/107
Chorzów 41-500
kontakt@kaizenads.pl
+48 881228124

Udio, Suno? Muzyka AI i generowanie własnych playlist jest bliżej, niż myślisz! [Poradnik tworzenia muzyki AI]

Rock, pop, muzyka klasyczna, heavy metal, k-pop, hip-hop, to tylko niektóre z gatunków muzycznych, w których możesz już dziś generować muzykę za pomocą kilku prostych promptów. Generatory muzyki takie jak Suno, czy Udio podbijają sieć i jednocześnie przynoszą pewną refleksję.

Czy już niedługo generowanie własnych playlist podbije serwisy streamingowe pokroju Spotify? Zanim odpowiesz przecząco, pozwól że pokażę Ci możliwości tych narzędzi!
Suno, Udio? A komu to potrzebne?!

Okazuje się, że każdemu, patrząc na rosnącą popularność tych dwóch narzędzi. Łatwość z jaką można generować autorską muzykę jest wręcz porażająca. Prosty prompt opisujący rodzaj muzyki, instrumenty, barwę głosu i ewentualny tekst, który ma być śpiewany przez Twojego wykonawcę lub zespół. Wszystko łatwe, jak wpisywanie zapytania w Google. Teraz wystarczy tylko odczekać około 30 sekund i utwór gotowy i to nie byle jaki utwór! Jakość generowanej muzyki jest na naprawdę wysokim poziomie. Jak do tego doszło, że w kilka miesięcy dostaliśmy dwa fenomenalne narzędzia, które mogą zmienić przemysł muzyczny?

 

Debiutantem w tej branży okazało się narzędzie Suno AI, które zostało oddane do publicznych testów pod koniec 2023 roku (przełom listopada i grudnia). Suno AI jest narzędziem opracowanym przez muzyków i ekspertów od AI z Uniwersytetu Cambridge, którzy następnie pracowali dla takich social mediowych gigantów, jak TikTok, Meta, czy YouTube. Deweloperzy szybko dodawali kolejne funkcje do narzędzia, które jednocześnie testowane było przez miliony użytkowników.

Wydawało się wówczas, że Suno jest ewenementem na skalę ChatuGPT, który jednoznacznie kojarzony jest z LLM. Dlatego też sporym zaskoczeniem okazało się pojawienie kolejnego narzędzia AI do generowania muzyki. Mowa tu o Udio, czyli narzędziu od dwóch byłych programistów Google DeepMind. Przy tworzeniu Udio udział brały takie osoby jak Will.i.am (członek Black Eyed Peas), czy Mike Krieger (współzałożyciel Instagrama).

Udio okazał się jeszcze lepszym narzędziem, szczególnie uwzględniając brzmienie instrumentów oraz głosu.

 

 

Jak wygenerować własną piosenkę w Udio lub Suno?

No dobrze, ale skoro te narzędzia są takie proste i intuicyjne, to jak stworzyć własną piosenkę z AI? Pokazuję i objaśniam, cytując klasyka. Zarówno w Suno, jak i w Udio interfejs jest na tyle prosty, aby każdy był w stanie rozpocząć swoje eksperymenty z muzyką wygenerowaną przez AI.

 

Suno

W przypadku Suno mamy do wyboru uproszczony lub bardziej zaawansowany model tworzenia piosenek. W tym uproszczony wpisujesz jedynie opis piosenki, czyli prosty prompt zawierający podstawowe informacje dla AI. Jeżeli jednak chcesz większej kontroli nad powstającym utworem, zaznacz “Custom Mode”.

W tym trybie możesz wpisać własne słowa, lub wygenerować tekst z AI. W rubryce “style music” wpisujesz oczywiście prompt dotyczący stylu muzyki, charakterystycznych dźwięków i instrumentów. Pod spodem możesz wysłuchać piosenki, która powstała z promptu:

Hip-hop song, oriental beat, japan style, 808 bass

 

Banalnie proste?

 

Udio

Teraz Udio. Choć narzędzie jest obecnie w wersji beta (darmowa dla wszystkich), to z generowaniem muzyki radzi sobie naprawdę dobrze. Korzystanie z Udio jest tak samo proste, jak w przypadku Suno. Na belce u góry strony w pisujesz prompt dotyczący stylu muzyki. Poniżej masz także opcję dodania własnych słów. Możesz wybrać także jedną z trzech opcji: numer z własnymi słowami, instrumentalny oraz auto-generated (słowa wygnerowane z AI). Teraz wystarczy tylko kliknąć Create i czekać na efekt. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno Udio, jak i Suno generują za jednym razem dwa klipy auto.

Poniższa piosenka została wygenerowana z prompta (oraz słów od Gemini):

J-pop, electropop, synth-pop

 

 

Jak Udio i Suno wpłynął na branżę muzyczną?

Pojawienie się generatorów muzyki AI wywołało niemałe poruszenie w branży muzycznej. Suno i Udio udoskonalają się w błyskawicznym tempie, co widoczne jest na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. W sieci pojawiły się dziesiątki artykułów, w których nagłówki straszą utratą pracy dla muzyków, zakończeniem kariery i ogólną artystyczną anihilacją. Ale jak będzie w praktyce?

Otóż z wykształcenia jestem zawodowym muzykiem i doskonale wiem, jak wygląda proces tworzenia nowych utworów, czy całych płyt. Narzędzia pokroju Udio, czy Suno mogą w zdecydowanym stopniu ułatwić pracę muzyków i wykrzesać z nich jeszcze więcej kreatywnego podejścia do swojej pracy. Motyw wygenerowany w narzędziu AI można przecież zagrać na innych instrumentach, potraktować jak szkic. Artyści dość często zmagają się z problemem blokady twórczej. Takie narzędzia nie tylko pozwolą przebrnąć przez takie momenty, ale zainspirują muzyków, aby rzucać wyzwanie AI.

 

W Kaizen Ads (カイゼンアッズ)
AI występuje nie tylko w naszej nazwie 🙂

Zapraszamy do śledzenia naszej serii:

愛とAI – “Ai to AI” – “Z miłości do AI”

 

Jeśli zastanawiasz się jak wdrożyć AI do swojego biznesu lub chcesz żebyśmy przeprowadzili dla Ciebie szkolenie z ChatGPT, Midjourney i innych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję daj znać.

Wyślij wiadomość

kontakt@kaizenads.pl

Zadzwoń:

+48 881 228 124

Autor

Author avatar
Jeremiasz Krok
AI Specialist

Komentarz specjalisty

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *