Zostańmy w kontakcie
Lofty Kościuszko
ul. Metalowców 13/108
Chorzów 41-500
kontakt@kaizenads.pl
+48 881228124

Piosenka wygenerowana przez AI ma szansę na Grammy? Sztuczna inteligencja w muzyce

Choć tytuł brzmi jak totalny click bait, to nim nie jest. Jedna z najczęściej odtwarzanych piosenek stworzonych z pomocą AI może otrzymać nominację do nagrody Grammy.

Chodzi o utwór Heart on My Sleeve, który został stworzony z wykorzystaniem wokalu rapera Drake’a oraz The Weeknd.

Sztuczna inteligencja coraz mocniej wchodzi w świat rozrywki oraz w branżę muzyczną. Czy oznacza to, że piosenki generowane przez AI podbiją niedługo listy przebojów, zaś artyści trafią na przysłowiowy bruk grając do kapelusza?

To raczej pień przyszłości, ale w tym tekście prześledzę z Tobą zmiany, jakie generatywna sztuczna inteligencja już teraz wprowadziła w świecie dźwięków.

Fenomenalna współpraca Drake’a i The Weeknd…, której nigdy nie było!

Szum wokół prawdopodobnej nominacji piosenki wygenerowanej przez AI doskonale pokazuje, jak popularnym tematem 2023 stała się sztuczna inteligencja. Możliwości generowania zapierających dech w piersiach grafik pokazały, że generatywna AI już teraz dorównuje umiejętnościami człowiekowi.

Co ciekawe, we wszelkich książkach, serialach i grach z gatunku Sci-Fi, sztuczna inteligencja na początku wyręczała ludzkość z prac typowo fizycznych. Sztuka była zaś na samym końcu rozwoju AI. Z tego też powodu tak dużą popularności cieszą się nie tylko grafiki wygenerowane przez AI, ale także i muzyka.

W kwietniu tego roku social media obiegła piosenka, stająca się w kilka dni viralem z milionami odtworzeń. Fani Drake’a i The Weeknd zachwycali się efektem wspólnego utworu… dopóki nie okazało się, że Heart on My Sleeve, to dzieło sztucznej inteligencji. Utwór został wygenerowany przez anonimowego użytkownika o nicku Ghostwriter 977.

Wokale w utworze brzmiały tak realistycznie, że dopiero reakcja Drake’a i The Weeknd uświadomiła opinii publicznej, że nie mają z tym numerem nic wspólnego. Gwiazdy szybko zdjęły utwór z social mediów ze względu na złamanie praw autorskich odnośnie ich głosów, jednakże numer rozprzestrzenił się w viralem po sieci. Na jednym z uploadów numeru, zebrał on już 5,5 mln wyświetleń.

Frank Sinatra śpiewa Gangsta’s Paradise? Z AI wszystko możliwe

Zdolność do duplikacji ludzkiego głosu przez AI jest już na takim poziomie, że w sieci zaczęły masowo pojawiać się utwory z wykorzystaniem wokali przetworzonych przez sztuczną inteligencję. Co więcej, usłyszeć można numery, które nigdy nie miałyby prawa powstać, jak np. Frank Sinatra śpiewający Gangsta’s Paradise, czy Chester Bennington (nieżyjący wokalista zespołu Linkin Park) wykonujący kultową już czołówkę do serialu Pokemon.

 

Pojawiają się także i bardziej humorystyczne przeróbki, jak Droid bojowy B1 wykonujący piosenkę Fireflies zespołu Owl City.

 

 

Możliwości sztucznej inteligencji w kwestii przeróbek muzycznych wydają się zatem ograniczone jedynie przez wyobraźnie twórców takich coverów. Co jednak z prawami autorskimi? Albo zgodą rodzin artystów, na takie wykorzystywanie wizerunku ich bliskich?

Tutaj zaczynają się kręte schody ze skórką od banana na co drugim stopniu, ponieważ na ten moment brakuje prawnych regulacji w całej branży sztucznej inteligencji. Przyjęty przez UE AI Act wprowadza co prawda podstawowe ramy prawne, jednakże legislacja zdecydowanie nie nadąża za rozwojem technologii.

 

Czy sztuczna inteligencja zastąpi zespoły i muzyków?

Pójdźmy o krok dalej. Skoro już dziś możliwe jest stworzenie piosenek z wykorzystanym głosem wygenerowanym przez AI, to lada moment pojawią się AIrtyści, czyli muzyczne gwiazd w pełni stworzeni przez sztuczną inteligencję.

Wyobraź sobie piosenkę bazującą na algorytmicznie wyliczonym metrum i tonacji, które najbardziej przypadną do gustu danej grupie docelowej. Sztuczna inteligencja stworzy hity, które porwą miliony. Głos będzie dokładnie dopasowany do muzyki. Inna sprawa, że już teraz w muzyce jest tak dużo technologii, że dzięki auto-tunes każdy może zostać muzyczną gwiazdą.

Niemniej jednak, gwiazdy estrady wygenerowane przez AI to kwestia dosłownie kilku lat. Dociekliwi zapytają w tym miejscu z pewnością o koncerty. To też da się zorganizować, czego doskonałym przykładem jest performance hologramu Michaela Jacksona w Las Vegas w 2021 roku.

 

Muzyczne możliwości, które daje dziś sztuczna inteligencja

Czy w takim razie AI jest w stanie samodzielnie tworzyć muzykę już teraz? Po części tak. Każdego miesiąca pojawiają się nowe programy, które są w stanie tworzyć utwory na podstawie odpowiednio wpisanego prompta. Kompozycje te pozostawiają jak na ten moment wiele do życzenia, jednakże algorytmy stale się uczą. Ich postęp następuje w sposób geometryczny, więc dobrze brzmiące utwory od AI to kwestia prawdopodobnie kilku następnych miesięcy.

Już teraz można samodzielnie sprawdzić muzyczne możliwości AI w generatorach takich jak chociażby AVIA, czy Loudly. Niewykluczone, że takie generatory znajdą się w najnowszych wersjach profesjonalnych programów do tworzenia muzyki (Ableton Live, FL Studio).

Sztuczna inteligencja weszła w praktycznie każdy obszar naszego życia – także i w muzykę.
Jakie będą konsekwencje tak szybkiej ekspansji AI w tej dziedzinie sztuki? Trudno powiedzieć. Być może to właśnie dzięki AI zaczniemy coraz mocniej doceniać prawdziwość przekazu w muzyce? Przekonamy się z pewnością w przeciągu najbliższych lat.

W Kaizen Ads (カイゼンアッズ)
AI występuje nie tylko w naszej nazwie 🙂

Już wkrótce ruszymy z nową serią w tematyce sztucznej inteligencji:

愛とAI – “Ai to AI” – w wolnym tłumaczeniu “Miłość do AI”

 

Jeśli zastanawiasz się jak wdrożyć AI do swojego biznesu lub chcesz żebyśmy przeprowadzili dla Ciebie szkolenie z ChatGPT, Midjourney i innych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję daj znać.

Wyślij wiadomość

kontakt@kaizenads.pl

Zadzwoń:

+48 881 228 124

Autor

Author avatar
Jeremiasz Krok
AI Specialist

Komentarz specjalisty

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *