W listopadzie minął rok od premiery generatywnej sztucznej inteligencji od OpenAI, która zmieniła nasze postrzeganie AI. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że rok 2023 to rok sztucznej inteligencji i jej wykładniczego rozwoju.
Okazuje się, że Sam Altman i jego zespół nie zamierzają zwalniać tempa i wprowadzają zmiany, które zwiększą użyteczność ChatuGPT. Co takie zapowiedział Sam Altman i dlaczego zmiany te są tak istotne z punktu widzenia całego sektora AI? Zapraszam na krótkie podsumowanie konferencji OpenAI Connect 2023 i omówienie funkcji, które dostępne są już dziś.
ChatGPT 4 – Turbo, czyli generatywna sztuczna inteligencja na sterydach
ChatGPT przeszedł sporą transformację w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Płatna wersja ChatGPT 4 zrobiła spore wrażenie oferowanymi możliwościami. Pluginy redefiniowały użycie sztucznej inteligencji w codziennej pracy – od wersji 4 sztuczna inteligencja mogła analizować dokumenty i współpracować z człowiekiem na zasadach sztucznego mózgu.
OpenAI chciało jednak czegoś jeszcze lepszego, dlatego na konferencji zorganizowanej przez Sama Altmana ogłoszony został ChatGPT 4 -Turbo. Choć nazwa ta może przywodzić na myśl znikome różnice pomiędzy poszczególnymi modelami smartfonów z charakterystycznym nadgryzionym jabłuszkiem, tak jest całkowicie odwrotnie. Wersja Turbo, to faktycznie rewolucja, która wprowadza sztuczną inteligencję na kolejny, nieosiągalny jeszcze chwilę temu poziom.
Wersja Turbo jest szybsza, zaś generowana przez nią treść wyróżnia się znacznie wyższą jakością, niż w wersji 4. Co najważniejsze, Turbo to także zwiększenie kontekstu wiadomości do 128 000 tokenów. Jest to około 300 stron tekstu. Dzięki temu prompty mogą być znacznie dłuższe i zawierać ogromne ilości informacji. Dla porównania w wersji 4 było to „zaledwie” 8000 tokenów.
Aktualna baza wiedzy, szybsze generowanie treści
Kiedy na przełomie lata i jesieni 2023 coraz większą popularność zaczął zdobywać LLM Cloude od firmy Anthropic, OpenAI wiedziało, że musi działać. Cloude był lepszy, szybszy od ChatuGPT i przede wszystkim pozwał na o wiele większy kontekst prompta. W stronę OpenAI została więc rzucona rękawica, którą nie tylko zamierzali podnieść, ale przede wszystkim utrzymać swoją hegemonię w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji.
ChatGPT4-Turbo jest owocem tej rywalizacji. Oprócz kontekstu zwiększonego do 128 000 tokenów, zwiększono także szybkość generowania treści. Od teraz prędkość w wersji ChatGPT4-Turbo ma dorównywać tej z wersji 3.5. Treść generowana będzie błyskawicznie – oczywiście wykluczając przypadki przeciążenia serwerów, o których w późniejszej części tego tekstu. Bardzo istotną zmianą w wersji Turbo jest aktualizacja bazy wiedzy. Wersja Turbo będzie posiadała informacje do kwietnia 2023. Dotychczasowa baza zaktualizowana była do stycznia 2022.
GPTs – rewolucja, która zmieni oblicze AI w 2024 roku
Jedną z najbardziej innowacyjnych opcji przedstawionych (i już wprowadzonych) zmian, jest możliwość budowania własnych Chatów GPT. Wszystko oczywiście w formie no-code, czyli bez konieczności programowania takiego własnego GPTs’a. W trakcie konferencji Sam Altman zaprezentował, jak proste i intuicyjne jest tworzenie własnego ChatuGPT za pomocą GPT Builder. W trakcie około 4 minut powstał chatbot stworzony wyłącznie z promptów – bez jednej linijki kodu. Możliwość „nakarmienia” chatbota dowolnymi informacjami daje niesamowite i wykraczające poza wyobraźnie możliwości. Możesz stworzyć GPTs’a, który będzie uczył Cię fizyki, jako Albert Einstain, albo GPTs’a, który nauczy Cię podstaw japońskiego, jako legendarny shinobi Naruto Uzumaki. Kreatywność pozwala stworzyć personalizowanego asystenta, któremu będzie można nadać szkielet osobowości – to jest zdecydowanie totalny gamechanger, który wpłynie na to, w jaki sposób na co dzień korzystać będziemy ze sztucznej inteligencji.
Kreatywnie tworzysz GPTs? Możesz na tym zarobić!
To nie koniec innowacji, które zapowiedział Sam Altman. Otóż razem z ChatemGPT4-Turbo wystartuje także GPTs Store, czyli miejsce, w którym będzie możliwość kupienia najlepszych i najbardziej kreatywnych wersji GPTs stworzonych przez deweloperów i społeczność. Co więcej, autorzy najlepszych i najwyżej ocenianych chatbotów dostaną część przychodów ze sprzedaży ich GPTs’ów. To właśnie dlatego rok 2024 z pewnością przeminie pod znakiem personalizowanych chatbotów, które staną się naszymi codziennymi asystentami.
W ruchu OpenAI widać dobrze przemyślaną strategię działania. Nie tak dawno Mark Zuckerberg zapowiedział chatboty AI na wszystkich komunikatorach Mety. Ruch Altmana zdecydowanie wykracza poza plany Mety, ponieważ pozwala na bardzo dużą swobodę w budowaniu w pełni funkcjonalnych asystentów, a nie tylko czat botów do zabawy, jak w przypadku Mety. Warto jednak dodać, że Zuckerberg i jego zespół z pewnością obserwuje działania konkurencji i z pewnością wzbogaci swoje wersje chatbotów AI.
Zainteresowanie ChatGPT przekroczyło możliwości serwerów – OpenAI wstrzymuje
Informacje o nowej wersji sztucznej inteligencji od Open AI sprawiły, że zainteresowanie ChatemGPT wzrosło lawinowo. Firma podała, że ma już ponad 100 mln użytkowników. Zainteresowanie nową wersją ChatuGPT okazało się tak duże, że Open AI wstrzymało możliwość zakupu subskrypcji ChatGPT Plus. Wszystko z powodu ogromnego zainteresowania, które przerosło możliwości i tak gigantycznych już serwerów OpenAI. Oczywiście jest to tylko chwilowa niedogodność.
Zakup nowych subskrypcji powinien być przywrócony w przeciągu najbliższych dni. Wstrzymanie zakupu ChatGPT Plus jest jednak bardzo wyraźnym i miarodajnym benchmarkiem, który pokazuje, że zainteresowanie personalizowanymi chatbotami wzrasta lawinowo.
W następnym tekście pokażę Ci krok po kroku (nomen omen :P), jak zbudować własnego chatbota w GPT Builderze.
W Kaizen Ads (カイゼンアッズ)
AI występuje nie tylko w naszej nazwie 🙂
Zapraszamy do śledzenia naszej nowej Serii:
愛とAI – “Ai to AI” – w wolnym tłumaczeniu “Z miłości do AI”
Jeśli zastanawiasz się jak wdrożyć AI do swojego biznesu lub chcesz żebyśmy przeprowadzili dla Ciebie szkolenie z ChatGPT, Midjourney i innych narzędzi opartych o sztuczną inteligencję daj znać.
Wyślij wiadomość
kontakt@kaizenads.pl
Zadzwoń:
+48 881 228 124
Komentarz specjalisty